ბელორუსის ეროვნული პავილიონის საკონკურსო პროექტი დუბაიში მსოფლიო გამოფენაზე EXPO-2020.
პროექტის კონცეფცია არის ჩვენი ქვეყნის თანამედროვე ტექნოლოგიებისა და კულტურული თავისებურებების შერწყმა. პავილიონის საფუძველია ყურის „ველი“, რომელიც, ჩვენი აზრით, ბელორუსის იდენტურობის ნიშანია. ის ჩვენს გერბზეა, რომლებიც ტრადიციულად გამოიყენება მშენებლობასა და ხალხურ ხელოვნებაში, ასახავს ბელორუსის, როგორც აგრარული ქვეყნის ხასიათს. დინამიური კუბი, რომელიც მდებარეობს ყურების ზემოთ, სიმბოლოა ტექნოლოგიის, როგორც სწორი სუფთა ფორმა, ის მონუმენტურად არის განთავსებული მინდორზე. ამრიგად, ამ პავილიონში ნათლად ვხედავთ იერარქიას: ტექნოლოგიური ნაწილი მაღლა დგას სამეურნეო ნაწილზე.
თავად კუბს აქვს ზომები 15x35x15 მ, ეს არის დინამიური სტრუქტურა, რომელიც შედგება  თეთრად შეღებილი კვადრატული მონაკვეთის ხის გისოსებისგან, ზოლები განლაგებულია ჰორიზონტალურ მდგომარეობაში, ქმნიან მოცულობას და შუქჩრდილების თამაშს. ამგვარად, ჩვენ ვიღებთ ფასადზე სხვადასხვა გრაფიკული გამოსახულების დაპროექტების შესაძლებლობას. როგორც ჩვენი მთავარი იდეა ამ ფასადისთვის, გთავაზობთ  ბელორუსების ცნობილი ესკიზური კარიკატურების დაპროექტებას. ეს შეიძლება იყვნენ წარსულის კულტურის მოღვაწეები და თანამედროვე ადამიანები, რომლებმაც წვლილი შეიტანეს ჩვენი ქვეყნის განვითარებაში. პავილიონის შიგნით უნდა დამონტაჟდეს პროგრამა, რომელიც გარდაქმნის სტუმრების სახეებს, რომლებსაც სურთ, რომ მათი კარიკატურა ფასადზე გამოჩნდეს ესკიზურ კარიკატურებად. კონცეფცია არის ალეგორიის ასახვა: ნაყოფიერი ბელორუსული მიწა ქვევით და მის ზემოთ არის ყველაზე ღირებული რაც აქვს ჩვენს ქვეყანას - ხალხი - ბელორუსული საზოგადოება. შესაძლებლობა, რომ პავილიონის სტუმრები გახდნენ ამ საზოგადოების ნაწილი, სიმბოლოა ჩვენი სტუმართმოყვარეობისთვის. ესკიზური პორტრეტების გარდა, ბელორუსი ხალხის მარტივი სიმბოლოები, როგორიცაა სიმინდის ღერო, ჩალის ღერო და ა.შ., შეიძლება გამოისახოს პავილიონის ფასადზე.
ფასადი ასევე შეიძლება ასახავდეს ბელორუსში მიმდინარე მოვლენებს რეალურ დროში (მაგალითად, ჩვენ მოვიგეთ ჰოკეის ტურნირი და ჰოკეის მოთამაშე მირბის ჩვენს ფასადზე და უკრავს ბელორუსის ჰიმნს) ან ქარიანი ამინდი მინსკში, ფასადი იწყებს გადაადგილებას ტალღებში.
საინტერესოა, რომ როდესაც ფასადი მოძრაობს, იცვლება მისი შიდა სივრცის გეომეტრია (არსებობს შიდა სივრცის ფიქსირებული ზომები და არის დინამიური ნაწილი, რომელსაც, როდესაც ზოლები წინ მიიწევს, შეუძლია შიდა სივრცის გაფართოება დაახლოებით 2 მეტრით). ფასადს შეიძლება ჰქონდეს რეჟიმი, რომელშიც ის მოძრაობს იმისდა მიხედვით, თუ როგორ დადის ხალხი შიგნით. რაც უფრო უახლოვდება ადამიანი გარე კედელს, მით უფრო წინ მიიწევს იგი. რაც უფრო შორს მიდის ის „პავილიონის ბირთვამდე“, მით უფრო ვიწროვდება სივრცე. ეს განასახიერებს შენობას, როგორც ცოცხალ ორგანიზმს, რომელიც რეაგირებს ადამიანების მოძრაობაზე და არეგულირებს მის შიდა სივრცეს მათ შესაფერისად. ვფიქრობთ, ასეთი „ცოცხალი შენობები“ შესაძლოა სამომავლოდ აქტუალური იყოს. ამრიგად, დინამიურ ფასადს აქვს სტუმრებთან ურთიერთობის მრავალი რეჟიმი და სხვადასხვა გზა. ვიზუალური ინფორმაციიდან ინტერიერის გარე ზომების შეცვლამდე. პროცესების მრავალფეროვნება მოითხოვს რთული პროგრამული უზრუნველყოფის დაწერას. გვინდოდა ხაზგასმით აღგვენიშნა, რომ ჩვენი ქვეყანა ძლიერია არა მხოლოდ სოფლის მეურნეობის სექტორში, არამედ ჰყავს მაღალკვალიფიციური პროგრამისტები, რომლებსაც შეუძლიათ კომპლექსური კომპიუტერული სისტემების განვითარება.
შესასვლელისკენ მიმავალი ბილიკი გადის ორ მეტრამდე სიმაღლის ყურის „ველზე“. ადამიანი გადის პატარა ლაბირინთში და ადის ლიფტთან, ირგვლივ ხედავს მილს, მის ზემოთ კი პავილიონის სარკისებური ბაზაა. ლიფტის შახტები საყრდენი კონსტრუქციაა, ისინი სარკისებურია, კუბის ძირის მსგავსად, რომელიც ხსნის გარემოს და მალავს პავილიონის საყრდენს. პირველ სართულზე ვიზიტორებისთვის არის რესტორანი ბელორუსული სამზარეულოთი. მეორე სართულზე არის საერთო ოთახი პატარა ექსპოზიციით და შეხვედრების ოთახი.
კუბის ფორმა, ადამიანის ფსიქოლოგიაში, ასოცირდება სახლთან. ამ შემთხვევაში ჩვენ ჩვენს ქვეყანას სახლს ვუწოდებთ. პავილიონის პროექტით შევეცადეთ აგვესახა მისი უნიკალურობა და მრავალფეროვნება.

Конкурсный проект национального павильона Беларуси на всемирной выставке ЭКСПО-2020 в Дубае.
Концепция проекта состоит в том, чтобы совместить современные технологии и культурные особенности нашей страны. В основании павильона находится “поле” из колосьев, являющихся на наш взгляд айдентикой Беларуси. Они есть на нашем гербе, традиционно использовались в строительстве и народном искусстве, отражают характер Беларуси как аграрной страны. Динамичный куб, который находится над колосьями, символизирует технологии. Будучи правильной чистой формы, он монументально нависает над полем. Таким образом, мы четко видим иерархию в этом павильоне: технологическая часть находится над аграрной.
Сам куб имеет габариты 15х35х15 м. Это динамическая структура, состоящая из деревянных брусков квадратного сечения, выкрашенных в белый цвет. Бруски двигаются в горизонтальном положении, создавая объём и игру светотени. Таким образом, мы получаем возможность проецировать на фасад различные графические изображения. В качестве нашей основной идеи этого фасада, мы предлагаем проецировать схематичные шаржи известных белорусов. Это могут быть деятели культуры прошлого и современные люди, которые внесли вклад в развитие нашей страны. Внутри павильона должна быть установлена программа, которая преобразует в схематичные шаржи лица гостей, желающих, чтобы их шарж отобразился на фасаде. Концепция в том, чтобы отразить аллегорию: плодородная белорусская земля снизу, а над ней самое ценное, что есть у нашей страны – люди – белорусское общество. Возможность гостям павильона стать частью этого общества символизирует наше гостеприимство. Кроме схематичных портретов, на фасад павильона могут проектироваться простые символы белорусского народа, такие как василек, аист, соломенный конь и т.д.
Фасад также может отражать явления и события, происходящие в Беларуси в реальном времени (например, мы победили в хоккейном турнире и по нашему фасаду проносится хоккеист и играет гимн Беларуси) или в Минске ветреная погода, фасад начинает двигаться волнообразно.
Интересно, что при движении фасада меняется геометрия его внутреннего пространства (есть фиксированные габариты внутреннего пространства, и есть динамическая часть, которая при движении брусков вперёд может расширять внутреннее пространство примерно на 2 метра). У фасада может быть режим, при котором он движется в зависимости от того, как внутри ходят люди. Чем ближе человек подходит к наружной стене, тем ближе она выступает вперёд. Чем дальше отходит к “ядру павильона”, тем сильнее пространство сужается. Это символизирует здание, как живой организм, реагирующий на перемещение людей и подстраивающий своё внутреннее пространство под них. Мы думаем, что такие “живые здания” могут быть актуальны в будущем. Таким образом, динамичный фасад имеет множество режимов и различных способов взаимодействия с гостями. От визуальной информации до изменения внешних габаритов интерьера. Многообразие процессов требует написания сложного ПО. Мы хотели сделать акцент на том, что наша страна сильна не только в сельхоз-отрасли, но и имеет высококвалифицированных программистов, способных разрабатывать сложные компьютерные системы.
Путь ко входу проходит через “поле” колосьев высотой до двух метров. Человек проходит через небольшой лабиринт и попадает к лифту, вокруг он видит колосья, а над собой зеркальное основание павильона. Лифтовые шахты являются несущей конструкцией, они зеркальные, как и основание куба, что растворяет окружение и прячет несущую опору павильона. На первом этаже для посетителей расположен ресторан с белорусской кухней. На втором этаже - общий зал с небольшой экспозицией и переговорная комната.
Форма куба, в психологии человека ассоциируется с домом. В данном случае домом мы называем нашу страну. Проектом павильона мы постарались отразить её уникальность и многогранность.